Verslag van de eerste fotoreis naar Ligurië

Mei 2025, de allereerste fotoreis naar Ligurië zit erop. Ik kijk terug op een heerlijke fotoreis met een fijn en gezellig groepje fotografen. We zwierven door Sanremo, we wandelden langs de bergachtige kust, reden het binnenland in om burchtdorpen te fotograferen en logeerden aan zee in de middeleeuwse stad Albenga. In deze blog een korte impressie.

De fotoreis in de praktijk

De eerste fotoreis naar een nieuw gebied is altijd een beetje spannend. Als organisator en begeleider ben je altijd benieuwd hoe de excursies en wandelingen zullen worden ervaren. Dan is het wel zo fijn als het programma dat je hebt bedacht, blijkt te werken in de praktijk. Dat gold zeker ook voor de langste wandeling van bijna 9km. De inschatting dat de geringe hoogteverschillen (120m), de lunch onderweg en het lage fotografentempo de wandeling prettig zou maken voor alle deelnemers, bleek de juiste. Iets waar ik natuurlijk heel blij mee was.

Uitzicht vanaf de berg over de Middellandse Zee tijdens een fotowandeling langs de Italiaanse Rivièra
‘Ansichtkaartplaatje’, 8 mei 2025, kustwandeling fotoreis Ligurië
Zicht op de middeleeuwse torens van Albenga, stad van de 100 torens
Albenga, ‘stad van de 100 torens’, al zijn het er inmiddels allang geen 100 meer, 7 mei 2025, fotoreis Ligurië

Foto-onderwerpen met cultuur en natuur

Zoals bij de meeste fotoreizen van Fotowandelaars fotografeerden we zowel cultuur als natuur. Soms ook dwars door elkaar. Tropische ficussen die het trottoir oplichten in Sanremo, spoorbloemen op de muren van een ingestorte kerk of monolitische kunstwerken op een verlaten plek, waar begin mei bijenorchissen en tongorchissen blijken te bloeien. Niemand die ze plattrapt. En dat is precies wat deze eenzame plek zo bijzonder maakt. De plek met de kunstwerken houd ik er dus zeker in!

De zon werpt een streepjespatroon op een fotograaf aan het werk in een woonwijk in Albenga.
Verrassing in een woonwijk: streepjes! Fotoreis Ligurië, mei 2025

Streepjes in een woonwijk

Een andere dag, als we vanuit het hotel naar het beginpunt van een kustwandeling lopen, belanden we ongepland in een gestreept fotografenmekka. In een  woonwijk van Albenga, waar de ochtendzon een scherp afgetekend streepjespatroon werpt over een constructie met straatmeubilair. Natuurlijk stopten we voor een fotosessie. Sommigen werkten in zwart-wit, anderen werkten in kleur. En hoewel het nog best lastig fotograferen was met de wat rommelige achtergrond werden er een paar sterke beelden gemaakt.

Uitzicht tijdens een van de kustwandelingen over de Middellandse Zee met groen op de voorgrond bij een heldere, blauwe lucht
Uitzicht tijdens het nalopen van de kustwandeling bij Noli voor de fotoreis Ligurië, 29 april 2025
Fotograaf van opzij gezien die in een steeg van een burchtdorp aan de Italiaanse Rivièra staat te fotograferen
Een burchtdorp fotograferen in het binnenland, fotoreis Ligurië, 10 mei 2025

Genieten van de Ligurische keuken

Genieten van de producten en gerechten uit de streek, is iets wat ik erg graag deel. En omdat de meeste eetgelegenheden nu eenmaal een of sluitingsdagen hebben, zorg ik altijd dat ik per locatie meerdere opties heb. Dat is ook handig als je dagen in het programma moet omwisselen vanwege de weersverwachting. En doordat ik deze reis inderdaad een dag moest omdraaien, kwam het dat ik een van mijn pas ontdekte favoriete gerechten niet kon laten proeven aan de deelnemers. Het was Cappon magro, een lauwwarm gerecht met een zachte peterseliepesto dat is opgebouwd uit een  torentje met aardappel, octopus, witte vis, een reuzengarnaal, wortel, rode biet, artisjok, dunne sperziebonen, sojabonen en ingemaakte ui. Maar ik heb het goedgemaakt. We hebben enorm genoten van heerlijke Ligurische gerechten als Ligurisch konijn, trofie al pesto (proef in Ligurië hoe pesto wél moet smaken!), brandacajun en groenten. En niet te vergeten de Pigato, een witte, lokaal geproduceerde wijn die erg in de smaak viel, en die vanaf dag 1 op tafel kwam.

Cappon Magro, een overheerlijk Ligurisch, lauwwarm gerecht met een zachte peterseliepesto dat is opgebouwd uit een  torentje met aardappel, octopus, witte vis, een reuzengarnaal, wortel, rode biet, artisjok, dunne sperziebonen, sojabonen en ingemaakte ui.
Cappon magro, een van mijn favoriete gerechten uit de Ligurische keuken, voorverkenning fotoreis Ligurië, 29 april 2025

Fotobesprekingen en foto-opdrachten

En dan waren er natuurlijk de fotobesprekingen. De ene fotograaf had een voorkeur voor details, een ander voor minimalisme, en een derde fotografeerde het liefst landschappen. Dan is het wel zo leuk om iedereen zo af en toe uit te dagen eens uit een ander fotografisch vaatje te tappen. Bijvoorbeeld met een opdracht zwart-wit op het strand. De resultaten bekeken we steeds in alle rust in de ontbijtzaal van het hotel in Albenga.

Heerlijk voorjaar

De gekozen voorjaarsperiode – begin mei – bleek goed te bevallen. Met milde temperaturen, veel bloemen en heldere luchten. Vaak werden we getrakteerd op prachtige wolkenpartijen, waaruit een paar keer een bui viel. Gelukkig zonder het programma echt te verstoren. Dus in 2026 is de Fotoreis Ligurië in precies dezelfde periode ingepland, van 3 tot 10 mei 2026.

De volgende fotoreizen naar Italië zijn ingepland:

Deel dit met je fotovrienden

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Schrijf je in voor de nieuwsbrief!

BEL ME NU
+
Bel mij!